Sekcja lekkoatletyczna swoje początki miała wraz z początkami całego klubu, jeszcze w okresie międzywojennym pod szyldem TS Mościce. Poniżej fragment artykułu z Temi:

 

W okresie międzywojennym lekkoatletyka w Tarnowie oraz ówczesnych Mościcach była już bardzo mocno zakorzeniona. Większość klubów, czy to ludności polskiej, czy licznej przecież ludności żydowskiej, organizowało sekcje lekkoatletyczne. Najsilniejsze działały w Towarzystwie Sportowym „Mościce” oraz w „Metalu”. To właśnie z tego drugiego klubu wywodził się legendarny dziś zawodnik, znakomity skoczek oraz biegacz Zdzisław Nowak. W swojej koronnej konkurencji – skoku w dal, reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie oraz Akademickich Mistrzostwach Świata w Paryżu w 1928 roku. Wielokrotnie stawał na podium mistrzostw Polski także w skoku wzwyż, był rekordzistą Polski w skoku w dal oraz w sztafecie 4 razy 100 metrów. Kilkanaście razy reprezentował kraj w popularnych wówczas meczach międzynarodowych.

Po wojnie lekkoatletyka też miała w mieście i regionie swoje dobre lata. Stąd wywodzili się olimpijczycy Maria Kusion – Pokorny, Adam Starostka czy już w obecnym stuleciu Monika Bejnar, w Tarnowie zaczynali swoje kariery tej klasy zawodnicy reprezentacji kraju, co Feliks Wawrzon, Edward Mleczko, Halina Grodecka, Rafał Ostrowski czy Agnieszka Ligięza. Tutaj trenowała cała plejada młodzieży, która przywoziła medale z mistrzostw kraju w swoich kategoriach wiekowych.

Mogli liczyć na oddaną kadrę trenerską w osobach: Stanisława Pachonia, Barbary i Andrzeja Pyzików, Kazimierza Fronka, Adama Hutniczaka, Emila Wzorka czy Ryszarda Jasicza – żeby wymienić tylko kilkoro z większego grona znakomitych szkoleniowców. Bywał też Tarnów organizatorem ważnych lekkoatletycznych imprez, jak chociażby mistrzostw Polski w biegach przełajowych w 1977 roku.

 

Po restrukturyzacji klubu sekcja lekkoatletyczna w 2013 roku została przekazana Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.