Piłka ręczna

Unia Tarnów występowała w najlepszej klasie rozgrywkowej piłkarzy i piłkarek ręcznych. Obecnie sekcja już nie istnieje. Szczypiorniści na szczeblu I ligi grają pod nazwą Tarnowskiego Towarzystwa Piłki Ręcznej, a od sezonu 2016/17 zostało podpisane porozumienie z tarnowską PWSZ.

 

Przez lata swoje mecze rozgrywali w hali przy ulicy Chemicznej, następnie po spadku koszykarzy występowali w hali Jaskółka. Mecze pod względem kibicowskim jednak nie były dla nas atrakcyjne, doping pojawił się kilka razy w historii, w liczbie 20-40 osób. Obecnie nowa drużyna gra na hali PWSZ.

 

W 1978 roku trzon zespołu Pałacu Młodzieży, wraz z trenerem Kubalą przeszedł do Unii Tarnów, gdzie powstała sekcja piłki ręcznej. Do Unii przeszli też juniorzy, którzy zdobyli w finałach Mistrzostw Polski trzecie miejsce już jako zawodnicy nowego klubu.

1 lutego 1978 roku zespół seniorek Pałacu Młodzieży wraz z trenerem Zbigniewem Barnasiem został przekazany do ZKS Unii Tarnów. Młodsze szczypiornistki Pałacu Młodzieży również zostały przemianowane na Unię Tarnów. Wywalczyły one awans do finałów Mistrzostw Polski, które rozegrano w Gdańsku. W finale spotkały się z zespołem gospodarzy, Startem Gdańsk i po bardzo zaciętym spotkaniu pokonały je 12-9. Był to piąty tytuł Mistrza Polski juniorek w kolekcji trenera Barnasia. Pod koniec lat siedemdziesiątych kwestią czasu wydawało się, że Zbigniew Barnaś poprowadzi swoje podopieczne do medalu w rozgrywkach I ligi. Tymczasem w roku 1982 zespół spadł do II ligi, kończąc rozgrywki na przedostatnim miejscu, wyprzedzając jedynie Otmęt Krapkowice. Słabsze wyniki, podobnie jak w przypadku mężczyzn, spowodowane były odejściami czołowych zawodniczek do innych klubów.

Pałac Młodzieży słynął ze szkolenia młodzieży, także juniorzy, podopieczni Stanisława Kubali, występujący pod szyldem Unii Tarnów zdobyli złoty medal w 1999 roku.

 

Wspomnienia z roku 1979:

piłka ręczna