Pływanie

Sekcja pływacka Unii Tarnów zdobywała wiele medali na arenie krajowej i zagranicznej.

 

Oto lista osiągnięć w latach 1969-1979:
– 153 rekordy Polski
– 236 medali Mistrzostw Polski (101 złotych)
– 3 medale Uniwersjady

pływanie

 

Fragment historii dotyczącej pływania:

 
W roku szkolnym 1970/71 zorganizowano w ówczesnej Szkole Podstawowej nr 8 w Tarnowie-Mościcach (dyr. mgr Zofia Buryło) pierwszą klasę pływacką III, a w roku szkolnym 1973/74 powołano istniejącą do dziś Szkołę Podstawową Sportową nr 20 (dyr. mgr Z.Buryło, mgr Andrzej Kot i z-cy dyr. ds. sportowych mgr Danuta Kiełbusiewicz a wiele lat później mgr Włodzimierz Pajor), a od roku szk. 1999/2000 na Zespół Szkół Sportowych (dyr. mgr A.Kot). W ten sposób znacznie poprawiły się warunki pracy sekcji i zapewniono w sposób zorganizowany i formalny stały napływ „narybku”. W latach 1972-1985 Tarnów stał się jednym z głównych ośrodków sportu pływackiego w Polsce. Tu odbywały się w każdym roku obozy szkoleniowe, a treningi Kadry Narodowej i zawodników wielu klubów odbywały się od rana do wieczora. Niemal w każdym roku sekcja pływacka „Unii” Tarnów organizowała Zimowe lub Letnie Mistrzostwa Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, a także Ogólnopolską Spartakiadę Młodzieży w 1973 roku.

O sekcji pływackiej w 1979 roku:

pływanie 1

 

Za sprawą trenera Andrzeja Kiełbusiewicza już w ciągu kilku miesięcy powstała prężnie działająca sekcja, w której trenowało ok. 40 dzieciaków. Po pierwszym roku działalności sekcji zarejestrowanych było 116 zawodników oraz ok. 300 dzieci objętych nauką pływania. Zapoczątkowano cykliczne zawody „Już pływam”, to z nich wyławiano kolejne talenty.

Należy wspomnieć niesamowite pływaczki naszego klubu:

Jolanta Kupis – specjalistka w stylach: dowolnym i zmiennym, 16-krotna rekordzistka kraju w latach 1974-1976, uczestniczka Mistrzostw Europy w 1974 w Wiedniu. W mistrzostwach kraju wygrywała 20 razy, łącznie zdobyła 41 medali. W 1977 jako pierwsza polska pływaczka na dystansie 100 m. uzyskała czas poniżej 1 minuty (59,9 s).

Anna Skolarczyk – trzykrotna brązowa medalistka Uniwersjady (Sofia 1977, Meksyk 1979), 16-krotna mistrzyni Polski, 20-krotna rekordzistka Polski (w basenie 25 m) oraz 17-krotna rekordzistka Polski (w basenie 50 m).

Marta Słonina – specjalistka w stylach: dowolnym i zmiennym. 24-krotna rekordzistka kraju, w obydwu uprawianych stylach pływania, w latach 1977-1981. Udział w Mistrzostwach Świata w Berlinie Zachodnim w 1978 oraz w Mistrzostwach Europy: w 1977 w Joenkoeping i w 1981 w Splicie. W mistrzostwach kraju wygrała złote medale 30 razy, a łącznie 61 medali.

Lista medalistów jest o wiele dłuższa: Małgorzata Suska, Zbigniewa Wojnowska, Małgorzata Rataj to tylko niektóre przykłady. Baseny Unii były stałą areną letnich i zimowych Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, a w 1973 roku zorganizowano Ogólnopolską Spartakiadę Młodzieży. Pasmo sukcesów trwało przez 14 lat do 1983 roku. W roku 1985 po raz ostatni przeprowadzono Mistrzostwa Polski: Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów 15 letnich.

 

Medalowe pozycje w kategorii młodzików, juniorów, a także seniorów zdobywali w latach 1991-2001 wychowankowie trenera A. Kiełbusiewicza, a także Ryszarda Mroza, Joanny Schenk i Jerzego Kacera: Kamil Pieńkowski, Sławomir Wałaszek, Urszula Kucharzyk, Sylwia Niemczyńska, Marcin Kacer, Jacek Sokulski, Maciej Kacer (w kategorii juniorów i seniorów), Grzegorz Wentrych, Przemysław Jurek, Marcin Wenz, Agnieszka Kiełbusiewicz, Agnieszka Opitz, Szymon Nosal, Magdalena Dąbrowska, Paweł Błoński i Maciej Kacer, Małgorzata Czosnyka, Angelina Zmarzła, Anita Ziemba i Marcin Uszko, Katarzyna Janas (zmarła tragicznie w wieku 12 lat) i Michał Janas – w kategorii juniorów i młodzików. Ustanawiali także rekordy Polski juniorów: S.Wałaszek, J.Sokulski, P.Jurek, M.Dąbrowska i M.Kacer i M.Janas.

W reprezentacji Polski juniorów i seniorów startowali: K.Pieńkowski, S.Wałaszek, J.Sokulski (jun. i sen.), Agnieszka Kiełbusiewicz, M.Dąbrowska, Maciej Kacer, M.Czosnyka, i A.Ziemba, M.Janas, Weronika Głąb, Agnieszka Sak, Krzysztof Kuruc (w trójboju nowoczesnym).

W Unii następowały zmiany z powodu trudnej sytuacji finansowej. W roku 2011 zawodnicy reprezentowali barwy Unia Tarnów SSA, od roku 2012 pozostała już tylko sekcja UKS Sokół-Mościce Tarnów.

Mistrzostwa Polski na basenach odkrytych Unii Tarnów

.