Aktualności
Powrót do przeszłości – Unia Tarnów w II lidze

Lata 50. i 60. należały do najlepszych okresów dla piłkarzy tarnowskiej Unii, chociaż przez długie dekady i tak poziom piłkarski był nieporównywalnie wyższy od obecnego. Na powyższym zdjęciu II-ligowa drużyna Unii z 1961 roku. Dzięki odświeżonym zdjęciom chcemy odświeżyć też historię tamtych czasów. Pierwszy awans na zaplecze najlepszej ligi w kraju „Jaskółki” świętowały w roku 1958 po długich, ale znakomitych barażach!

 

Los przydzielił Unii BBTS Bielsko – Biała (1-0 i 1-2), Raków Częstochowa (4-2, 6-0) i KKS Kluczbork (3-1, 3-2). Uniści stali się bohaterami Tarnowa. Wygrali 5 meczów, przegrali tylko 1. W ostatnim meczu 16 listopada 1958 roku z KKS Kluczbork przegrywając 0-1 do przerwy, po dramatycznym meczu wygrali 3-2 przypieczętowując awans do II ligi. Na ulicach Mościc pojawiały się napisy wychwalające Unię i jej piłkarzy. Należy wspomnieć nazwiska tych bohaterów: Kazimierz Leśniak, Zbigniew Tyliszczak, Stanisław Białas, Mariusz Kuciewicz, Reinhold Guzy, Ryszard Nowak, Alojzy Witek, Stanisław Wilk, Wiesław Rusin, Rufin Dubiel, Ryszard Spodzieja, Antoni Barwiński, Bolesław Kalemba, Ryszard Walkiewicz, Henryk Leśniak. Trenerem był Stefan Lasota.

Na zdjęciu wyniki i zawodnicy zwycięskiego składu:

 

Uniści zawitali do II ligi na 4 sezony, od 1959 do 1962 roku. W pierwszych trzech zajmowali siódme miejsca. Na kolejnym zdjęciu mecz II ligi na wypełnionym stadionie z sezonu 1959 z Legią Krosno (obecne Karpaty) wygrany przez tarnowian 2-0. Przy piłce Rufin Dubiel.

 

Należy zauważyć, że stadion Unii miał wtedy w pełni zadaszoną drewnianą trybunę. Pojawił się już tor żużlowy oraz wały wokół, gdzie mogli gromadzić się kibice. Z tego okresu także zdjęcie żużlowców, którzy stawiali pierwsze kroki w nowej sekcji:

 

Znakomitym strzelcem ówczesnej Unii był Wiesław Rusinek, w sezonie 1961 zdobył 17 bramek. W składzie znajdowali się tacy piłkarze jak kapitan zespołu Ryszard Nowak, bramkarz Tadeusz Sienkiewicz, Alojzy Witek, Czesław Mazurek, Mariusz Kuciewicz, Rufin Dubiel, Eugeniusz Żywiec, Rainhold Guzy, Antoni Kotwa, Władysław Gosek. Grał także Krzysztof Hausner srebrny medalista mistrzostw Europy juniorów, późniejszy piłkarz m.in. Cracovii i Wisły Kraków. Pechowy sezon 1962 przez podział ligi i reformę rozgrywek spowodował spadek, ale Unia co sezon znajdowała się w czołówce walcząc o powrót na zaplecze ekstraklasy. Udało się to w 1967 roku.

Wyśmienitą formą strzelecką odznaczał się wtedy Henryk Blaga, zdobywca 29 bramek. Bilans bramkowy 70-24 mówił sam za siebie. Legendą zespołu stał się znakomity technik Stanisław Bucki. Wraz z doświadczonymi kolegami awans świętowało kolejne pokolenie piłkarzy. Odpowiednie szkolenie i dobre prowadzenie zespołu przyniosło znakomite efekty. Grali wtedy: W. Czekanowski, A. Kotwa, E. Burkat, P. Blaga, Cz. Mazurek, A. Horba, J. Urban, A. Maciuszek, J. Kulpa, H. Blaga, S. Bucki, P. Brożek, S. Zapalski. Trenerem był Marian Tobik, a kierownikiem drużyny Stanisław Śmiecikowski. Cały skład beniaminka na pamiątkowej tablicy:

 

Po awansie drużyna została wzmocniona piłkarzami z zewnątrz takimi jak: F. Stain, B. Szczerbiński, K. Pleśniarski, Konieczny, A. Grębosz, A. Spiżak, J. Mrowca, G. Ślęzak, a także młodymi wychowankami: J. Górka, W. Soroka, A. Florek, E. Oratowski, Z. Tutaj, A. Maciuszek. Druga liga składała się wtedy z 16 drużyn grających w jednej grupie. Jako beniaminek w sezonie 1967/68 Unia wypadła bardzo dobrze, kończąc rozgrywki na 6. miejscu z dorobkiem 30 punktów (za zwycięstwa przyznawano jeszcze wtedy 2 pkt). Stadion Unii ponownie wypełniał się kibicami. Na najlepsze mecze przychodziło do 10 tysięcy widzów. Poza ligą największe emocje „Jaskółki” dostarczały w rozgrywkach Pucharu Polski, docierając do ćwierćfinałów tych rozgrywek, a w 1969 roku do półfinału, w którym zmierzyły się z Legią Warszawa.

 

Lata 70 również były udane. Zespół biało-niebieskich występował w II lidze albo walczył o powrót do niej w III lidze, w latach 1974-76 trzykrotnie grając w barażach. Z tego okresu także prezentujemy zdjęcia. Poniżej walka o II ligę w 1975 roku:

 

Mecz na szczycie o 1 miejsce w III lidze, runda wiosenna 1977/1978 Unia Tarnów – Cracovia Kraków 1-0. Bramka: Jerzy Górski (asysta Tadeusz Trojnacki). Na zdjęciu kolejno: Tutaj, G. Ślęzak, W. Ślęzak, Jung, Krużel, Trojnacki, Górski, Boruch, Osuch.

 

Futboliści Unii do świetności poprzedników po raz kolejny nawiązali w latach 90. O tym możecie przeczytać w innym artykule: TUTAJ

 
Wiecej na temat działalności naszego klubu w zakładce HISTORIA.

Zobacz także