Aktualności
Unia Tarnów – podsumowanie 2019 (kibice)

Kończymy rok 2019. Pod względem ultras zamykamy go z satysfakcją. Od stycznia do listopada zaprezentowaliśmy 13 opraw. Sumując okres dwóch ostatnich lat było ich łącznie 25. Nawiązaliśmy tym samym do najlepszych lat aktywności naszego ruchu. Są też aspekty do poprawy, a przede wszystkim najistotniejszy jest awans sportowy. Nie kibicujemy sami dla siebie, kibicujemy naszej Unii, aby pięła się w hierarchii i jak dawniej na piłkarskim boisku napawała dumą cały region.

 

Tradycyjnie rok rozpoczęliśmy w styczniu od udziału w Pielgrzymce Kibiców w Częstochowie. Poświęciliśmy flagę LWÓW – kolebka polskiej piłki. Na sportowe atrakcje czekaliśmy do ostatniego weekendu stycznia. W hali PWSZ w Tarnowie odbył się I Memoriał tragicznie zmarłego młodego piłkarza Krystiana Popieli. Dopingowaliśmy zawodników Unii z rocznika 2007, machając biało-niebieskimi balonikami, przy transparencie „Od małolata do końca świata”. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, do Tarnowa zjechały znane kluby i dawne gwiazdy polskiej piłki. Kolejna edycja odbędzie się 11 stycznia 2020 – tym razem już w zmodernizowanej Arenie Jaskółka.

 

I Memoriał Krystiana Popieli – Tarnów 26.01.2019

 

Była to pierwsza okazja do ultrasownia, następne oprawy pojawiły się na meczach ligowych Unii. Pod koniec marca gościliśmy Okocimski Brzesko, stąd też stosowna oprawa łączona – kartoniada, herby i transparent – „Tarnów&Brzesko”. Motyw polsko-węgierski przewinął się na meczu z Barciczanką Barcice. Do transparentu „Ria Hungaria” odpalamy świece dymne w barwach Węgier i machamy flagami obu krajów. W maju ważnym sportowo był mecz Unii z Limanovią, którą udało się wyprzedzić i ostatecznie wygrać rozgrywki w IV lidze gr. małopolska-wschód. Świetny mecz na trybunach, duża ilość piro – race, stroboskopy, świece dymne do folii z napisem: „INSTYTUCJA ULTRAS”. Żywioł w młynie, powiewające białe i niebieskie machajki. Dużo radości zagościło po tym meczu, wiele nadziei przed barażami, a te w pojedynkach z Jutrzenką Giebułtów dostarczyły ogromu wrażeń, niestety tylko na trybunach. Należy tu zaznaczyć rekord frekwencji – ok. 1500 widzów. Do meczu rewanżowego przygotowaliśmy się bardzo sumiennie. Pierwsza oprawa do hasła „Śmiertelnie mocni czwartoligowcy” w stylu argentyńskim – poleciało konfetti, serpentyny, machaliśmy flagami a na długości transu rozbłysły czerwone race uzupełnione dymami. Druga miała mieć już zmienione hasło, ale niestety przegrywaliśmy i było jasne, że w tym roku nie staniemy się już trzecioligowcami. Nie chcieliśmy psuć piłkarskiego święta, stąd mimo niekorzystnego wyniku rozkładamy sektorówkę i odpalamy białe race z niebieskimi świecami. Bajeczny widok! Podobnie jak ostatnia oprawa, która miała być fiestą z okazji awansu – na połowie trybuny, zza flag odpalamy kolejne race ze świecami dymnymi, wchodzi też flagowisko z większymi flagami.

 

Unia Tarnów – Okocimski Brzesko 30.03.2019

 

Unia Tarnów – Barciczanka Barcice 11.04.2019

 

Unia Tarnów – Limanovia Limanowa 11.05.2019

 

Unia Tarnów – Jutrzenka Giebułtów 25.06.2019

 

Wiosna, jeżeli chodzi o wyjazdy była dość skromna. Najliczniej pojawiliśmy się na barażach w Giebułtowie – 150 osób, w tym 35 OKS. W Bochni było nas łącznie 105 osób (30 Okocimskiego). Zrewanżowaliśmy się „Piwoszom” rekordowym wsparciem podczas ich meczu z Tarnovią. Pojechaliśmy do Brzeska w 306 osób – mecz zakończył się grubą awanturą, jedną z największych w ostatnich latach. Licznie byliśmy także na ich meczu w Bochni – łącznie było nas ponad 180, w tym 102 fanów „Jaskółek”. Stal Sanok najliczniej wsparliśmy podczas meczu z Karpatami Krosno – 31 osób. Musimy też wspomnieć o derbach Tarnowa, tradycyjnie nie mogliśmy na nie wejść, ale wraz z naszymi przyjaciółmi zebraliśmy się pod stadionem rywali w około 300 osób. U nas największy młyn to baraże ok. 250 i w pojedynku z Limanovią – 160.

 

Jesień ponownie stała pod znakiem pirotechniki i dobrej zabawy. Początek wypadł w środę meczem z Popradem Muszyna, stąd oprawa bardziej skromna – flagowisko z ogniami wrocławskimi i czarnymi dymami. Jeszcze w sierpniu urządzamy ultra-festiwal. Najpierw oprawa wyjazdowa w Woli Rzędzińskiej – „Front Wschodni” z małymi flagami, ogniami wrocławskimi i strobo, a trzy dni później w „Jaskółczym Gnieździe” – „Chemical City, Ultraaktywna Strefa Pirotechniczna” – okazały trans z sektorówką, flagami, żółte race w połączeniu z czarnymi dymami i świetny doping, po prostu ogień! Wizualnie pięknie wyszła kolejna prezentacja, przypominająca władzom Tarnowa o ważnych symbolach. W tym czasie trwała batalia o zachowanie „Jaskółki” w nazwie modernizowanej hali. W wieczornej scenerii miasta, na sektorówce z Jaskółką i Leliwą pojawił się tarnowski ratusz, stadion miejski i bokowiska z hasłem „Dwa symbole tego miasta”. Świetnie kolorystycznie zgrały się czerwone race odpalone po bokach. W październiku na meczu z Orkanem skromnie ultrasujemy z flagami i serpentynami, zaś na derby przygotowaliśmy dużą choreografię z folijek i sektorówki z Bogiem oraz hasłem, będącym odpowiedzią na oprawę rywali – „Śmierć nie jest wyborem, nasze zwycięstwo – waszym pogromem”.

 

Unia Tarnów – Poprad Muszyna 14.08.2019

 

Wolania Wola Rzędzińska – Unia Tarnów 28.08.2019

 

Unia Tarnów – Lubań Maniowy 31.08.2019

 

Unia Tarnów – Poprad Rytro 21.09.2019

 

Unia Tarnów – Orkan Szczyrzyc 19.10.2019

 

Unia Tarnów – Tarnovia 9.11.2019

 

Oczywiście najwyższa frekwencja przypadła na derby – było nas ok. 700 (81 Okocimski, 9 Stal Sanok i delegacja Stali Gorzów). Poza tym najwięcej w młynie było na meczu z Popradem Rytro – 140. Najliczniejszy wyjazd tym razem do Woli Rzędzińskiej – 160 osób oraz połączonych sił ZKS i OKS w 105 osób do Gorlic. My także wspieraliśmy Okocimskiego podczas meczu z Glinikiem – 40 osób. Nie brakowało spontanicznych okazji jak np. mecz Grabno – Okocimski II, gdzie na zaproszenie miejscowych fanów pojawiło się ok. 90 kibiców „Jaskółek”. Stal Sanok wspieraliśmy w Dębicy w 25 osób. Zawsze jesteśmy aktywni podczas uroczystości patriotycznych – 1 sierpnia, 30 października (Tarnowski Marsz Niepodległości) czy wyjazd do Warszawy. Rok zakończył udział w turnieju organizowanym przez fanów Okocimskiego w Brzesku.

 

Filmowe podsumowanie działalności Ultras w 2019 roku: UNIA TARNÓW – WHITE BLUE FANS:

Zobacz także