Aktualności
93 urodziny ZKS Unia Tarnów!

30 września – urodziny Unii Tarnów! W tym wspaniałym dniu możemy świętować podwójnie dzięki wygranym wczoraj derbom w Pucharze Polski. Choć nie brakowało wielu okazji bramkowych i każdy zawodnik tego dnia chciał wpisać się na listę strzelców to wczoraj swój jaskółczy pazur pokazał killer Artur Biały. Jego dwa trafienia dały Jaskółkom 26 zwycięstwo.
Artur Biały zapisał się złotymi zgłoskami w derbowej rywalizacji, strzelił bramki już w piątym meczu! Łącznie w derbach zdobył 6 goli.

 

Nie udało mu się wprawdzie zdobyć hat-tricka jak to uczynili: Piotr Czerwony (1992/93) i Łukasz Chrobak (2003/4), ale został najlepszym strzelcem w historii tej rywalizacji. O dominacji Unii świadczy chociażby bilans bramkowy 68-34. Gratulacje dla całej drużyny, teraz czas na zwycięstwa w III lidze!

 

Dzisiaj świętujemy narodziny klubu, który powstał wraz z nową fabryką Zakładów Azotowych, która się stała kołem zamachowym przemysłowego rozwoju Tarnowa. Budowany rękami jej pracowników, stał się sportową wizytówką Zakładów i całego regionu. Wszystko zaczęło się od utworzenia sekcji piłkarskiej, która choć wiodąca, to nie osiągnęła głównego celu jakim jest gra na najwyższym szczeblu ligowym. Piłkarze grali 14 sezonów na jego zapleczu, a w Pucharze Polski dotarli do półfinału w sezonie 1968/69, kiedy to po zaciętej rywalizacji odpadli z Legią Warszawa.

 

Mamy dla Was archiwalne skany, z relacją z pierwszego ligowego pojedynku zespołu TS Mościce, bo pod taką nazwą występowała Unia:

Klub był wielosekcyjny, w okresie największego rozkwitu posiadał 16 sekcji, a były to chociażby takie sekcje jak sekcja szermiercza czy balonowa. Największe sukcesy zaczęli osiągać pływacy zdobywający setki medali MP, a także medale na arenie międzynarodowej. Cztery zespoły Jaskółek zagrały w ekstraklasowej elicie. Byli to oczywiście żużlowcy zdobywający tytuły Mistrza Polski, koszykarze, piłkarki ręczne i piłkarze ręczni (obecnie również grają w najlepszej lidze, w tym sezonie powrócili do nazwy Unia Tarnów).
Dzięki zaangażowaniu Zakładów Azotowych Mościce mogą poszczycić się znakomitą bazą sportową, która już w latach 70. po oddaniu do użytku m.in basenów była wśród najlepszych w kraju.

 

Wielu sukcesów, kolejnego awansu, tym razem do II ligi, spełnienia sportowych marzeń, odbudowy i dalszego rozwoju – tego wszystkiego życzymy naszemu ukochanemu klubowi.

Zobacz także