Aktualności
Historia meczów Unia Tarnów – Jagiellonia Białystok

Wczoraj poznaliśmy 20. klub, który sięgnął po tytuł Mistrza Polski, po raz pierwszy została nim Jagiellonia Białystok. Przy tej okazji przenieśmy się trochę w czasie, gdyż w latach 80. i 90. mieliśmy rzadką okazję do ligowej rywalizacji z Jagą. Dzięki Wiśle Kraków nawiązały się dobre relacje między kibicami, choć jak to bywało w latach 80. krótkie i szybko wymarły śmiercią naturalną.

Unia z Jagiellonią konfrontowały się 6 razy. Bilans tych pojedynków jest remisowy – 2 zwycięstwa Unii, 2 remisy, 2 zwycięstwa Jagiellonii. Bramki 9-7 dla Unii. Były to mecze na szczeblu obecnej 1 ligi.
ZKS Unia Tarnów vs Jagiellonia Białystok
SEZON 1985/86
Jagiellonia Białystok-Unia Tarnów 2-1
Unia Tarnów-Jagiellonia Białystok 2-2
SEZON 1994/95
Unia Tarnów-Jagiellonia Białystok 3-0
Jagiellonia Białystok-Unia Tarnów 0-0
SEZON 1995/96
Jagiellonia Białystok-Unia Tarnów 3-1
Unia Tarnów-Jagiellonia Białystok 2-0

Dzisiaj o takich wynikach możemy tylko pomarzyć. Kibice Unii z lat 80. wspominali wyjazd do Białegostoku.
„Po dotarciu na miejsce zostaliśmy chłodno przyjęci przez Jagę, a nawet chcieli nas lać. Jednak widząc z nami znajomego wiślaka zmienili zdanie i porządnie nas ugościli. Impreza trwała 4 dni, chyba nikt nie pamiętał powrotu do domu. Po tym właśnie wyjeździe wzbogaciliśmy się o jeszcze jedną zgodę.”

Wpis kibica Jagiellonii: „Nie pamiętam dokładnie jak zaczęła się zgoda z Jaskółką. Przypominam sobie, że chyba przez to, że my mieliśmy zgodę z Wisłą. Przyjechali do nas na II ligę, potem byli jeszcze na koszykówce.”

Kibic Jaskółek: „Pamiętam rok 85, kiedy powstała zgoda między naszymi klubami. Przyjechaliśmy w jakieś 20 osób. Na początku chcieliście nam dołożyć, ale był z nami jeden kibic Wisły i szybko dogadaliśmy się ze sobą. Została zawarta zgoda. Przyjęliście nas super. Cztery dni piliśmy razem i praktycznie niewiele pamiętam z tego wyjazdu. Na wiosnę przyjechaliście Wy, i też było sympatycznie. Na pewno do roku 90-tego często było śpiewane „Jagiellonia” na stadionie Unii. Po tym wielki kryzys dotknął ruch kibicowski na Unii i zgoda się rozpadła się z braku kontaktów.”

Również kibice Jagi byli obecni w około 30 osób na meczu rewanżowym.

Zobacz także