Aktualności
Kibice Unii Tarnów w sprawie Jaskółczego Gniazda

Jako sympatycy KS ZKS UNIA Tarnów chcemy wyrazić głębokie zaniepokojenie sytuacją powstałą w sporze pomiędzy KS ZKS Unia Tarnów a ŻSSA Unia Tarnów, dotyczącą użytkowania stadionu miejskiego „Jaskółcze Gniazdo”. Uważamy, że ze względu na historię, miejscem rozgrywania spotkań piłkarskich tarnowskich Jaskółek powinien być wyłącznie stadion w Mościcach.

Apelujemy do uczestników sporu o odpowiedzialne podejście do sytuacji i podjęcie działań, które pozwolą znaleźć rozwiązania satysfakcjonujące obie strony. Konflikt nie służy nikomu i nie powinien się zdarzyć w biało-niebieskiej rodzinie. Pozytywna współpraca jest możliwa, o czym świadczy fakt nieodpłatnego udostępnienia boisk treningowych stanowiących własność sekcji piłkarskiej przygotowującym się do sezonu piłkarzom ręcznym Grupy Azoty Unia Tarnów.

Obu stronom, członkom Komisji Sportu, która zadeklarowała pomoc w rozwiązaniu problemu, mediom, a także opinii publicznej chcielibyśmy jednak przypomnieć kilka podstawowych faktów z historii:
– to piłka nożna była pierwszą sekcją sportową powołaną do życia w klubie sportowym założonym jeszcze przed wojną przez inżynierów PFZA,
– to piłkarze nożni byli pierwszymi użytkownikami stadionu przy ulicy Zbylitowskiej, sekcja żużlowa pojawiła się na nim dopiero w latach 50. ubiegłego wieku,
– tereny i nieruchomości stanowiące własność wielosekcyjnego ZKS Unia Tarnów zostały przejęte przez Miasto Tarnów za część ich realnej wartości, na poczet długów, które w dużej części wygenerowała nie piłka nożna, a pozostałe sekcje sportowe,
– KS ZKS Unia Tarnów prowadząc jedynie sekcję piłki nożnej, jeszcze do niedawna spłacał długi z lat 90. po innych sekcjach sportowych.

Wbrew opinii nieprzychylnych nam osób, nie twierdzimy, że wszystko to upoważnia KS ZKS Unia Tarnów do korzystania z „Jaskółczego Gniazda” bez konieczności ponoszenia tego kosztów, ale uważamy, że z całą pewnością powinno zmuszać obecnych dzierżawców Stadionu Miejskiego do refleksji i poszanowania historii. Przez kilkadziesiąt lat obie sekcje rozgrywały swoje mecze ligowe przy ulicy Zbylitowskiej, dlatego jesteśmy pewni, że przy zachowaniu dobrej woli obu stron, a przede wszystkim Żużlowej Sportowej Spółki Akcyjnej, w dalszym ciągu będzie to możliwe.

Oczekujemy pozytywnego rozwiązania sytuacji z pożytkiem dla tarnowskiego sportu i jego sympatyków.

Zarząd i Członkowie
Stowarzyszenia Kibiców Unii Tarnów „Wierni”

22.07.2022

Zobacz także