Aktualności
Petycja w sprawię hali Jaskółka

W związku z wieloma głosami niezadowolenia wynikającymi z pomysłu władz Tarnowa zachęcamy do podpisywania się pod petycją wnioskującą o zachowanie historycznej nazwy hali „Jaskółka”. Link: Petycja

 

List otwarty

Pan Roman Ciepiela

Prezydent Miasta Tarnowa

Szanowny Panie Prezydencie

ze zdumieniem przeczytaliśmy w tarnowskich mediach informację o ogłoszeniu konkursu na logotyp hali sportowej powstającej w Mościcach. Nasze zdumienie budzi fakt, że organizator konkursu wprowadza w przestrzeń publiczną nową nazwę – Tarnów Arena.

Pragniemy przypomnieć, że mościcka hala posiada już nazwę wyłonioną w publicznym konkursie – ta nazwa to Hala Jaskółka. Nazwa ta funkcjonuje w przestrzeni publicznej od kilkunastu lat i jest powszechnie znana. Każdy tarnowianin, a także mieszkaniec regionu, zna i kojarzy Halę Jaskółka. Nazwa ta występuje również na stronie internetowej zarządcy obiektu, Tarnowskiego Ośrodka Sortu i Rekreacji.

Po raz kolejny powtórzymy, że jesteśmy zdumieni, że bez słowa wyjaśnienia rezygnuje się z tak rozpoznawalnej nazwy. Nie wiemy co jest powodem tej niezrozumiałej dla nas decyzji. Przecież Hala widowiskowa Jaskółka nie przestała istnieć, opinia publiczna od dłuższego czasu była utwierdzana przez Pana Prezydenta w przekonaniu, że działania budowlane to remont i modernizacja starej hali, a nie budowa nowej. Co więcej, w prezentowanych wizualizacjach wskazywano nawiązania konstrukcyjne do nazwy Jaskółka.

Budzi nasz głęboki sprzeciw arbitralna decyzja o zmianie nazwy, brak poszanowania dla tradycji i konkursowych decyzji. Jest to zdanie nie tylko członków Stowarzyszenia Kibiców Unii Tarnów ale również licznych tarnowskich sympatyków sportu, którzy wyraz swojemu oburzeniu dają w internetowych dyskusjach. Nazwa Arena Tarnów kojarzy się nam jedynie z brakiem oryginalności i bezkrytyczną chęcią kopiowania pseudonowoczesnych nazw jakich w Polsce wiele. To nie nazwy świadczą o nowoczesności, to nie słowa konstytuują byt, choć wierzyli w to piewcy minionego systemu. Nowoczesność to realia, a tradycja w żaden sposób jej nie przekreśla.

Apelujemy o stosowanie dotychczasowej nazwy, która jednoznacznie kojarzy się z Tarnowem i tarnowskim sportem. Jednocześnie prosimy o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1) kto podjął decyzję o zmianie nazwy i w jakim trybie to nastąpiło,
2) czym kierowała się osoba podejmująca decyzję i dlaczego postanowiła zlekceważyć tradycję i ustalenia konkursowe.
Z wyrazami poważania

Jakub Paśnik
Prezes Stowarzyszenia Kibiców Unii Tarnów „Wierni”

Zobacz także