Aktualności
Wsparcie dla piłkarzy Unii Tarnów na poziomie gminnych klubów w klasie B

30.01.2021. Uwaga! Tego jeszcze nie było. ZKS Unia Tarnów, klub, który próbuje trzeci sezon z rzędu wydobyć Tarnów z zapaści w najważniejszym światowym sporcie i walczy o powrót do III ligi, w najbliższym roku może liczyć na wsparcie dla drużyny piłkarskiej z budżetu miasta w wysokości 10 000 zł, czyli tyle ile przeciętny klub Klasy B. Kwota ta powinna wystarczyć na przygotowanie murawy… Stadionu Miejskiego, na którego remont nie ma co liczyć. Przykładowo w 2015 roku, grając ligę wyżej piłkarze otrzymali 110 tys. złotych, choć było to niewielkie wsparcie patrząc na średnią na tym szczeblu, to jednak dzisiaj wydaje się niebotyczne.

Drużyna futsalu, która od pierwszego meczu przyciągała kibiców na trybuny i szybko uzyskała awans do I ligi otrzyma 25 000 zł, a żużlowcy, co by nie mówić marka miasta od dekad całe 30 000 zł. Dla porównania piłkarki pewnego klubu otrzymały dotacje 128 tys. zł…
Sport młodzieżowy w Tarnowie także jest traktowany niepoważnie. Na szkolenie piłkarzy ZKS Unia i Akademii z budżetu przeznaczonych będzie łącznie 58 400 zł (dawniej ta kwota przekraczała 100 tys.). Jaka jest to skala? W mniejszym Koninie miejscowy Górnik od miasta otrzymana na taki cel w 2021 roku 510 tys. zł.

Na zdjęciu mecz towarzyski Unii Tarnów z Wisłą Kraków z 2012 roku, na który przybyło 7 tysięcy kibiców, a dochód z samych biletów z tego jednego meczu był kilkukrotnie większy niż obecna dotacja dla zespołu Unii.

Podsumowując – trzy seniorskie sekcje grające pod szyldem Unii Tarnów łącznie mogą liczyć na 65 000 zł! Doczekaliśmy takiego potraktowania klubu, który przez dekady stanowił sportową siłę i wizytówkę Tarnowa. Tak obecna Rada Miasta i prezydent Roman Ciepiela wspierają sport.

Dla porównania podajemy dwa przykłady. Jeden to dotacje ościennej Gminy Żabno. Przykładowo Łęgovia otrzymała 73 tys. zł, Polan Żabno 72 tys., nawet B klasowi Błękitni Sieliszowice otrzymali więcej niż Unia Tarnów (12 tys.).

Z drugiego bieguna przykłady. W Katowicach na sport przeznaczono 19 mln zł, w tym GKS Katowice na wszystkie sekcje 16,5 mln. II ligowi piłkarze otrzymają z tej puli 6,35 mln zł. III ligowy Ruch Chorzów otrzyma wsparcie 1,6 mln zł, Piast Gliwice 6 mln, zaś GKS Tychy 4,3 mln…

Zobacz także