Aktualności
Unia Tarnów w barażach w latach 70

Po latach 60., w których Unia często grywała w II lidze, nadeszły lata 70., w których walka o ponowny powrót była niezwykle ciężka. Świadczą o tym chociażby mecze barażowe. Awans na drugi szczebel ligowy w Polsce nie był prostą sprawą. W latach 1974-1976 „Jaskółki” rok w rok stawały do barażowej batalii. Dopiero za trzecim razem, przy odrobinie szczęścia w końcu odniosły sukces. Miejmy nadzieje, że przysłowie „do trzech razy sztuka” ziści się również w obecnym roku. Chociaż walczymy teraz dwa poziomy niżej niż wtedy, baraże są prostsze i nie ma co porównywać rangi tych rywalizacji, to każdy awans cieszy i jest szansą na odbudowę sportowej siły. Na to czekamy, a temat odświeżamy ze względu na sporą porcje zdjęć z 1975 roku.

 

Baraże w połowie lat 70 znacznie różniły się od obecnych. Teraz przychodzi nam walczyć z rywalem z grupy małopolska-zachód i na dwumeczu rywalizacja się kończy. W latach 70. graliśmy z silnymi rywalami w grupach barażowych. Zacznijmy od pierwszego podejścia – baraże 1974. Naszymi rywalami były Siarka Tarnobrzeg oraz Start Łódź. Udało się wygrać tylko jedno spotkanie ze Startem Łódź 2-1, na cztery rozegrane. Z awansu cieszyła się Siarka Tarnobrzeg.

 

Jeszcze trudniej było w roku 1975. W barażach wzięły udział 24 drużyny podzielone na 6 grup. Przeciwnicy Unii byli z wyższej półki, to Zagłębie Lublin, GKS Jastrzębie oraz Unia Racibórz.

 

Zaczęliśmy dobrze, bo zwycięstwem nad GKS Jastrzębie 2-1. W upalny dzień fani piłkarscy licznie przybyli na trybuny stadionu Unii. Mecze o stawkę w latach 60. czy 70. przyciągały tłumy. Co tu wiele mówić, cała polska piłka święciła wtedy wielkie sukcesy.

 
UNIA TARNÓW vs GKS JASTRZĘBIE

 

Druga fotorelacja pochodzi z meczu Unia Tarnów – Zagłębie Lubin. To rywal liczący się w polskiej piłce po dziś dzień, zespół ekstraklasowy. Tu już nie było tak kolorowo. Ulegliśmy 0-2.

 

UNIA TARNÓW vs ZAGŁĘBIE LUBIN

 

Chyba każdy fan Unii chciałby ponownie ujrzeć tak wypełniony stadion. Ostatecznie 1 miejsce zajęło właśnie Zagłębie. Uniści poza zwycięstwem nad Jastrzębiem, ugrali jeszcze remis z Unią Racibórz. Jednak w pozostałych czterech meczach notowali porażki.

 

Kolejny sezon, kolejne wygrane rozgrywki i kolejny barażowy maraton. Rok 1976 a w naszej grupie: Stal Brzeg, Resovia Rzeszów i Piast Nowa Ruda. Tutaj w końcu dopisało nam szczęście. Baraże w wykonaniu Unii były dużo bardziej udane, ale i tak 1 miejsce przypadło Stali Brzeg. Jednak w spotkaniu Stal – Unia w drużynie gospodarzy wystąpił nieuprawniony zawodnik, przez co orzeczono walkower na korzyść tarnowian. Po tych perturbacjach dane było Jaskółkom powrócić na drugi szczebel ligowy.

Zobacz także