Aktualności
95 lat ZKS Unia Tarnów: Przypominamy legendy

Mamy wrzesień, miesiąc dla nas szczególny. 30 września ZKS Unia Tarnów będzie obchodzić swoje 95 urodziny. Dzisiaj młody, nowy zespół Jaskółek wygrywa 4-0 w Sieniawie z Sokołem. Ciesząc się z tego wyniku przypominamy sobie lata, kiedy Unia była silnym zespołem reprezentującym nasze miasto na arenie ogólnopolskiej. Z tej okazji mamy dla Was film, właściwie jego skrót ze spotkania jakie odbyło się w Mościcach 18 lat temu. W dniu 10 września 2005 odbyło się uroczyste spotkanie dawnych piłkarzy Unii Tarnów reprezentujących biało-niebieskie barwy w latach 1955-1970.

 

Był to okres bardzo dobry dla Unii. W 1958 zespół wreszcie awansował na zaplecze najlepszej ligi w kraju. Występował na nim w latach 1959-1962, aby powrócić ponownie w 1967 roku. To także okres znakomitych występów w rozgrywkach Pucharu Polski, kiedy to dotarliśmy m.in. do półfinału.

 

Spotkanie po latach rozpoczęło się od mszy św. odprawionej przez ówczesnego proboszcza parafii w Mościcach Ks. Andrzeja Jeża. Następnie kilkudziesięciu zawodników wraz z trenerami i działaczami udało się do Jaskółczego Gniazda oraz hali Jaskółka, a kulminacją było spotkanie w restauracji Kasyno. Na filmie możecie nie tylko zobaczyć zawodników, którzy pisali najwspanialsze karty naszej historii, ale także posłuchać wywiadów z nimi, jak również o sukcesach i kłopotach jakimi borykał się wtedy jeszcze wielosekcyjny klub, będący przez lata symbolem naszego miasta. Do tego wiele archiwalnych zdjęć. Dzisiaj piszemy nową historię, ale pamiętamy, o tych, którzy stworzyli tyle wspaniałych widowisk i byli wzorami dla kolejnych pokoleń.

Zobacz także