Aktualności
Ostatni sezon w IV lidze – Unia Tarnów 2020/21

Pełen emocji, zwrotów akcji, 10 opraw, wyjazdy na zakazie, zamykane stadiony, przekładane mecze, baraże i awans – sezon 2020/21.

 

Po wiosennym lockdownie i barażach z rezerwami Cracovii, które rezerwami były tylko z nazwy pierwszym akcentem nowego sezonu był największy turniej kibicowski, jaki odbył się w historii Unii Tarnów. Na stadionie w Radłowie 1 sierpnia rywalizowało 28 drużyn. Z okazji dnia, w którym się on odbywał przygotowaliśmy oprawę na Godzinę W – z racami i transparentem „Wasza krew za naszą wolność”. Tydzień później rozpoczął się ligowy sezon. Wygraliśmy derby z Metalem i jak się okazało w całym sezonie Unia górowała nad lokalnymi rywalami.

Pierwszy wyjazd i znowu chore obostrzenia, czerwona strefa, absurdalne zakazy. W Muszynie pojawiliśmy się w 53 osoby w tym 11 Wisła. Wyjazdem numer 1 całego sezonu była Bochnia. Było nas łącznie 370 osób, w tym 50 Okocimskiego i około 100 Wisły. Tam także pojawiła się oprawa z dużą ilością serpentyn i pirotechniki – race, ognie, świece – „Światowa epidemia piroholizmu”.

Niestety chwilę później zamknięto nam stadion na mecz derbowy. Nici z oprawy, nici z atmosfery, pozostało tylko podejść pod stadion. Były to 46. derby, zakończone 25 wygraną Jaskółek. Decydujący gol w 94 min. Artura Białego zapisze się w historii jako ten, który był punktem zwrotnym i napędził Unię do odrabiania strat, co zaowocowało kilka miesięcy później wygraniem ligi i baraży. Czy to będzie ostatni akcent, w ostatniej akcji na długie lata derbowej rywalizacji w lidze? Oby Unia po piłkarskich szczeblach pięła się już tylko w górę.

Należy także wspomnieć o sierpniowym meczu z Glinikiem Gorlice, na którym świętowała grupa WBF prezentując dwie oprawy. Pierwsza „Wyjątkowy Blask Fanatyzmu”, druga „White fire, blue smoke”.

W tym sezonie nie nacieszyliśmy się futsalem. Raptem kilka początkowych kolejek odbywało się w normalnych warunkach. W drugiej części października zamknięto wszystkie hale dla kibiców. Unia w kolejnym sezonie ponownie wystartuje w I lidze.

W listopadzie udajemy się na Marsz Niepodległości do Warszawy, a jesień kończymy skromnym 9-osobowym wyjazdem do Maniowego. Unia wygrała z liderem 4-1 i z optymizmem czeka na wiosnę.

Zimą, gdy hale były zamknięte pozostały sparingi piłkarzy. Na jeden z nich z Karpatami Krosno zbieramy się całkiem dobrą liczbą w 80 osób. Odpalamy sporo rac i stroboskopów. Zaczynamy zbiórkę pieniędzy dla klubu i mobilizujemy zawodników przed wznowieniem rozgrywek. A z tym był problem w związku z powrotem restrykcji. Pojawiło się widmo ich niedokończenia, a to by przekreślało nasze szanse na awans.

Z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 23 marca gromadzimy się wokół Mauzoleum Gen. Józefa Bema, z transparentem Ria Hungaria, który był wykorzystywany kiedyś do oprawy na stadionie i odpalamy race w węgierskich barwach.

Pod koniec kwietnia sytuacja się normuje i zostają wznowione rozgrywki piłkarskie. Ruszamy za naszą Unia, ale wciąż obowiązują obostrzenia, zakazy a policja częstuje mandatami. Pojawiamy się pod stadionami.

Wreszcie doczekaliśmy się meczów, które decyddowały o zajęciu pierwszego miejsca w lidze. W pojedynkach z Popradem, Limanovią, Niecieczą II prezentujemy kolejne oprawy: „Unia Tarnów Sportowe Charaktery”, „Weekend” i „Futbolowa furia stadionowa”. Tu także sporo piro – race i świece dymne.

Do najlepszych wyjazdów wiosną można zaliczyć Rytro, Limanową, Wolę Rzędzińską i oczywiście Skawinę. Wspieramy także Okocimskiego w Bochni i w Brzesku na meczu z konfidentami z B9.

Baraże to już wyższa półka. Doping w Skawinie fanatyczny, podczas ulewy, przez cały mecz. Rewanż w Tarnowie to jedna wielka fiesta, kolejne dwie oprawy, wiele rac, wypełniona główna trybuna i upragniony awans, na który biało-niebieski Tarnów czekał 3 lata.

 
Wyjazdy jesień:

Muszyna 53 (11 Wisła)
Drwinia 23
Nieciecza 50
Wolania 35 (PP)
Bochnia 370 (50 OKS, 100 Wisła)
Ciężkowice 40 (PP)
Wierchy 9
Lubań 9

 
Wyjazdy wiosna:

Limanowa 22 (PP)
Rytro 80 (10 Wisła)
Limanowa 80 (10 OKS, 10 Wisła, 1 Stal G)
Gorlice 50 (20 OKS)
Metal 50 (7 OKS)
Wolania 80 (20 OKS)
Wiślanie 150 (35 OKS, 40 Wisła)

 
Wspieraliśmy:

Uszwia – Okocimski 9
Rytro – Okocimski 8
Okocimski – Tarnovia (Wola Rz. sparing) 30
Piast – Wisła 10
Rylovia – Okocimski 10
Okocimski – Tarnovia 15
BKS – Okocimski 30

 

  • GALERIA SEZON 2020/21
  • VIDEO SEZON 2020/21
  • Zobacz także