Aktualności
Unia zagra mecz o wszystko!

W tym roku obchodzimy jubileusz 95-lecia klubu. W jakich nastrojach go będziemy przeżywać zależy m.in. od sobotnich rozstrzygnięć w 4 grupie 3 ligi. Jeszcze dwa dni pozostały do decydującego starcia Jaskółek z Podlasiem, na które zapraszamy wszystkich do Jaskółczego Gniazda od godz. 17:00.
 
95 lat historii Unii jest nierozerwalnie związane z fabryką Zakładów Azotowych. Ledwo rozpoczęła się jej budowa, a już po roku powstał przyzakładowy klub rozpoczynający swoją działalność w 1928 roku od sekcji piłki nożnej. Zakłady otwarto w 1930 roku, a rok później TS Mościce zadebiutowały w rozgrywkach ligowych. Z piłkarzami przeżywaliśmy przez te lata wiele emocji, wzlotów i upadków. Już jubileusz 10-lecia klubu, na który zaproszony został sam wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski był bardzo hucznie obchodzony. Mościce były klubem wielosekcyjnym, a piłkarze osiągnęli pierwszy wyraźny sukces awansując do ligi okręgowej, stanowiącej wówczas drugi szczebel rozgrywek. Po raz pierwszy mecz na szczycie z Sandecją Nowy Sącz wzbudził większe zainteresowanie niż możliwości stadionu – oglądało go 4000 widzów. Nowy stadion, który dzisiaj nazywamy Jaskółczym Gniazdem miał być otwarty już rok później. Unia zajęła dobre 4 miejsce, ale nowego sezonu już nie wznowiono przez wojnę.

 

Świetny dla naszych piłkarzy, grających już pod nazwą ZKS Unia Tarnów był jubileusz 30-lecia. Wtedy to zawodnicy Unii awansowali do 2 ligi pokonując zespoły BBTS Bielsko – Biała, Rakowa Częstochowa i MKS Kluczbork.
 

Podobnie udane było 40-lecie klubu. Biało-niebiescy grali wtedy w II lidze i zakończyli sezon na bardzo dobrym 6 miejscu. Tarnowianie rywalizowali m.in. z Lechem Poznań remisując na wyjeździe 0-0, przegrywając u siebie 0-1. Rok później udało się pokonać Kolejorza w lidze 1-0, a w Pucharze Polski dotarliśmy do półfinału z Legią Warszawa.

 

Przez kolejne lata XX wieku nie mogliśmy narzekać na występy piłkarzy. Co prawda marzeniem była najwyższa liga, ale zespół występował między 2 a 3 szczeblem ligowym w Polsce. Stadion przy Zbylitowskiej zapełniał się kibicami i ciągle go rozbudowywano, również ze względu na występy żużlowców.

 

Niestety wraz z pełną profesjonalizacją sportu, a przede wszystkim polskiej ligi piłkarskiej w nowym stuleciu klub miał wiele problemów organizacyjnych i finansowych. Od jubileuszu 75-lecia w 2003 roku pożegnaliśmy się z trzecim szczeblem ligowym na dobre. Nawet jak już udało się raz na niego powrócić w 2012 roku, to po sezonie zespół zdegradowano z powodów finansowych. Te jubileusze źle wspominamy, jako niewykorzystane szanse i gorycz przegranych.

 

Dzisiaj, gdy w Mościcach powstaje nowy stadion, czas powrócić do tych lepszych czasów w dziejach klubu i odwrócić trend. Dlatego głęboko wierzymy w naszych zawodników, którzy zapisują kolejne z grubych kart historii.

 
Jeszcze nie zdążyła powstać fabryka, nie było osiedla, bloków i wielu, wielu przeprowadzonych na przestrzeni kilku dekad inwestycji, a już w 1928 jako pierwsi z pasją zaczęli kopać piłkę pracownicy zakładów i ta historia nieprzerwalnie trwa i niech trwa kolejne długie lata.
Do boju JASKÓŁKI! Do boju ZKS Unia Tarnów !!

 

foto. Grupa Azoty – otwarcie fabryki w 18 stycznia 1930 r., z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego, przedstawicieli rządu RP z premierem Kazimierzem Bartlem, Ministrem Przemysłu i Handlu Eugeniuszem Kwiatkowskim.

Zobacz także